10 % EXTRA zľava na všetko* >

Šetrite energiu s osvetlením

Všetci musíme čeliť skutočnosti, že je čas šetriť energiu. Nielen kvôli vysokým účtom za plyn a energiu, ale aj preto, aby sme podali pomocnú ruku životnému prostrediu a žili udržateľnejšie. Aké kroky však môžete podniknúť? Nižšie si prečítajte, čo môžete urobiť, aby ste ušetrili energiu.


Energy_Saving_Calc

Calculadora de Poupança

LED vs Incandescente

Quantidade de fontes de luz

1

10

30

Média de horas de funcionamento por dia

1

4

24

O seu preço de energia por kWh

€0.10

0.40

€1.50

Poupanças por mês*:

0.63

*Explicação do cálculo abaixo

Custos totais para lâmpadas incandescentes:

0.70

Custos totais para lâmpadas de LED:

0.07

Tempo de retorno (earn back) de luzes LED em:

380

*O cálculo é baseado num rácio de eficiência energética de 10/1 em vantagem do LED.
São poupanças por mês, que ascendem a € por dia ou € por ano!
Com base num preço médio de compra de 8,00 euros por lâmpada LED.

Upozornenie: Výpočet úspor je založený na odhadoch a za presný by považovaný byť nemal. Lampyasvetla nepreberá zodpovednosť za žiadne rozdiely medzi vypočítanými úsporami a skutočnými úsporami.


Šetrite s LED osvetlením

LED osvetlenie je v rámci osvetlení energeticky najefektívnejšie. V skutočnosti LED žiarovka spotrebuje o 80 % až 90 % menej energie ako halogénové alebo klasické žiarovky. Chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, ako môžete pomocou LED osvetlenia ušetriť energiu a čo pre vás môže urobiť?


Ušetrite so stropnými ventilátormi s osvetlením

Vedeli ste, že aj so stropnými ventilátormi môžete ušetriť plyn a energiu? Väčšina ventilátorov má totiž okrem letného režimu aj zimný režim. Keď sa lopatky ventilátorov otáčajú opačným smerom, má to skôr otepľujúci ako chladiaci účinok. Navyše sa dajú perfektne použiť ako pútače, stropné ventilátory s lampovým svetlom vydávajú svetlo a spotrebujú v priemere 20-krát menej elektriny ako klimatizácie! Chcete vedieť, ako presne to funguje?


 

Inteligentné osvetlenie

Inteligentné osvetlenie je vždy LED osvetlenie, vďaka čomu je energeticky efektívne! Ale pretože ich môžete ovládať aj na diaľku, nikdy nebudete mať zapnutých príliš veľa svetiel. Aj keď nie ste doma. Inteligentné osvetlenie sa často dodáva v rôznych farbách. Použitie teplého odtieňa farby tiež okamžite spôsobí, že miestnosť bude teplejšia. A nemusíte hneď zapínať kúrenie, keď sa trochu ochladí.

 

Osvetlenie na senzor

Vonkajšie osvetlenie samozrejme nemusí byť vždy zapnuté. To je plytvanie, keď to nepoužívate. Osvetlenie s detektormi pohybu zaisťuje, že svetlo svieti len vtedy, keď ho potrebujete. Svetlo sa automaticky vypne po niekoľkých sekundách, keď už nezaznamenáva pohyb.

 

Solárne osvetlenie

Vytváranie energie zo slnka: udržateľnejšie to už nie je! Naše vonkajšie solárne osvetlenie zaisťuje, že vaša záhrada je osvetlená energeticky účinným spôsobom. Lampa premieňa slnečné lúče na energiu, ktorá rozžiari vaše záhradné svetlá hneď, ako sa zotmie.


O energetickom štítku

Pred kúpou elektrospotrebiča si vždy skontrolujte energetický štítok. Udáva totiž spotrebu energie v kWh za 1 000 hodín. Energetický štítok môže byť rozhodujúcim faktorom pri kúpe produktu. V skutočnosti vám môže ušetriť veľa peňazí, keď si vyberiete produkt so zelenším štítkom. Chceli by ste vedieť o novom energetickom štítku Európskej komisie?


Svetlý interiér

Zdá sa to zrejmé, ale možno to uniklo vašej pozornosti. Svetlý interiér! Pri použití svetlých farieb potrebujete menej svetla, čo vedie k zníženiu spotreby elektrickej energie. Takto to vyzerá. Tmavšie farby svetlo pohlcujú, svetlé ho odrážajú. Svetlý interiér navyše pôsobí priestrannejšie. Obojstranne výhodná situácia!

Teplé svetlé farby vytvárajú teplý interiér

Je to všetko o hrejivom pocite! Vedeli ste, že ak vyberiete zdroj svetla s nízkym počtom Kelvinov, automaticky sa zdá, že je teplejší? Váš mozog vás oklame, aby ste si mysleli, že v miestnosti vyzerá teplo kvôli svetlej farbe. Veľmi jednoduchý, ale účinný spôsob, ako urobiť dojem teplejšieho!

Sklenené alebo svetlé tienidlá

K väčšiemu teplu v interiéri môžu prispieť aj sklenené alebo svetlé tienidlá. Napríklad výberom sivobieleho alebo béžového tienidla. Alebo umiestnením zdroja svetla s nízkou hodnotou Kelvina do skleneného tienidla. Je dobre viditeľný a teplá farba svetla tiež prispieva k teplejšiemu pocitu!


Tipy na sporenie

Okrem toho, že osvetlenie je šetrné k životnému prostrediu, môže tiež významne prispieť k zníženiu spotreby energie, a tým aj k zníženiu účtov za energiu. Čo však ešte môžete urobiť, aby ste svoj interiér navrhli čo najefektívnejšie?

 

Ďalšie informácie

Často kladené otázky

 

  • Je LED efektívnejšia ako halogén?

Áno, LED žiarovka spotrebuje na vytvorenie rovnakého množstva svetla v priemere 8-krát menej energie ako halogénová žiarovka. V porovnaní so žiarovkou je to až 10-krát viac!

 

  • Prečo je LED osvetlenie niekedy vybavené energetickým štítkom E, F alebo G?

Od novembra 2021 sa veľa zmenilo, pokiaľ ide o energetické štítky. Výrobky, ktoré boli zvyknuté, dostali označenie A++, teda označenie, ktoré už neexistuje. Lampy, ktoré mali predtým označenie A+, môžu teraz patriť pod označenie C. Je to preto, že usmernenia boli aktualizované, pretože energeticky účinné výrobky sa rýchlo vyvíjajú a Európska únia chce povzbudiť spoločnosti, aby boli schopné umožniť vývoj výrobkov za udržateľných podmienok.

 

  • Ktoré žiarovky spotrebujú najmenej elektriny?

LED žiarovky sú energeticky najúčinnejšie zdroje svetla, aké existujú.