10 % EXTRA zľava na všetko* >

Šetrite energiu pomocou stropného ventilátora

Možno ste si to nemysleli, ale stropný ventilátor vám môže skutočne ušetriť veľa energie! Ventilátor môže poskytnúť oveľa viac než len chladivý vánok v lete. Zimný režim na mnohých ventilátoroch pomáha zabezpečiť rovnomernú distribúciu teplého vzduchu počas zimy. Chcete zistiť, ako to funguje a aké ďalšie výhody majú stropné ventilátory? Pokračujte v čítaní a dozviete sa!

Koľko môžem ušetriť?

Vykurovanie, chladenie a osvetlenie vášho domova môže stáť veľa peňazí. Stropný ventilátor spotrebuje približne 0,05 kWh za hodinu. Vďaka tomu je prevádzka stropného ventilátora oveľa lacnejšia ako u klimatizácie, ktorá dokáže spotrebovať 1,0 až 2,5 kWh za hodinu! Ak necháte stropný ventilátor zapnutý 8 hodín denne, spotrebujete približne 0,4 kWh za deň. S klimatizačnou jednotkou je to 12 kWh za deň. Ak vychádzate z priemernej ceny za kWh 0,58 EUR (od augusta 2022 v Holandsku), so stropným ventilátorom bude stáť 0,20 EUR. Na porovnanie, klimatizačná jednotka bude stáť 6,95 EUR na deň. Začnite počítať svoje úspory!

Ako to funguje?

Letný režim

Teraz už viete, že veľa stropných ventilátorov má letné a zimné nastavenie, vysvetlíme vám, ako ho používať. Keď je stropný ventilátor v letnom režime, lopatky sa otáčajú proti smeru hodinových ručičiek, čo spôsobuje, že vzduch prúdi priamo dole. V miestnosti tak vzniká prievan, ktorý má chladivý efekt. Priemerná teplota v miestnosti neklesne, ale vďaka cirkulujúcemu vzduchu sa bude cítiť chladnejšie!

Zimný režim

V zimnom režime sa ventilátor bude otáčať v smere hodinových ručičiek. To ťahá studený vzduch zo spodnej časti miestnosti nahor cez lopatky ventilátora. Teplý vzduch, ktorý zvyčajne stúpa a zostáva v hornej časti miestnosti, je potom ventilátorom tlačený smerom nadol. To zaisťuje rovnomernejšiu distribúciu teplého vzduchu po miestnosti, čo znamená, že kúrenie môžete nastaviť na o niečo nižší stupeň. To udrží vaše prsty na nohách v teple a pomôže vám ušetriť peniaze na účtoch za kúrenie!


emico-featured

Stropné ventilátory so zimným režimom


Hlavné výhody na prvý pohľad

Stropné ventilátory majú aj ďalšie výhody! Ich zoznam sme pre vás zostavili tu:

  • Pomáhajú zlepšiť cirkuláciu vzduchu a teplotu v miestnosti
  • Stropné ventilátory Lampyasvetla majú tiež funkciu osvetlenia a nálady
  • Stropné ventilátory sú oveľa tichšie ako klimatizácia
  • Stropné ventilátory môžu pomôcť zabrániť uštipnutie komárom, pretože nemajú radi silné prúdy vzduchu.

Často kladené otázky

 

  • Čo musím zvážiť pri kúpe stropného ventilátora?

Najprv sa musíte uistiť, že váš strop je dostatočne pevný, aby uniesol stropný ventilátor. Stropné ventilátory sú zvyčajne dosť ťažké predmety, ktoré sa veľmi nelepia na sadrokartón, takže sa uistite, že máte pevný strop! Musíte sa tiež uistiť, že ste si vybrali správnu veľkosť ventilátora pre miestnosť, do ktorej ho chcete umiestniť, pretože príliš malé ventilátory budú mať obmedzený účinok.

Nie m² Priemer stropného ventilátora
Až 8 m² 75 cm
8 až 10 m² 90 cm
8 až 12 m² 103 cm
10 až 16 m² 120 cm
12 až 25 m² 132 cm
18 až 32 m² 140 cm
25 až 45 m² 160 cm
30 až 50 m² 180 cm
viac ako 50 m² Odporúča sa použiť viacero stropných ventilátorov
     

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Ktoré umiestnenie je pre ventilátor najlepšie?
    Aby ste zo svojho stropného ventilátora využili maximum, mal by byť umiestnený aspoň 1,5 metra od steny. Tým sa zabezpečí optimálne prúdenie vzduchu v celej miestnosti.