10 % EXTRA zľava na všetko* >

Ušetrite energiu s LED žiarovkami

Žiarovku zvyčajne vymieňate, až keď doslúži. Výmena halogénových alebo iných žiaroviek za LED žiarovku ešte pred tým sa však spravidla oplatí. Vďaka tomu môžete ušetriť veľa energie a znížiť náklady za energiu. Ide o jeden z najjednoduchších spôsobov, ako ušetriť energiu v domácnosti. Chcete sa dozvedieť viac? Čítajte ďalej a zistite, koľko energie ušetríte prechodom na LED žiarovky.

Vymeňte halogénové žiarovky za LED žiarovky

Čo získate výmenou halogénovej žiarovky za LED žiarovku? Halogénové žiarovky sa od 1. septembra 2018 v Európskej únii už legálne nepredávajú, pretože nespĺňajú normy EÚ o udržateľnosti. LED žiarovka spotrebuje o 80 % až 90 % menej energie ako halogénové alebo klasické žiarovky. Ich priemerná životnosť je 15 000 hodín, čo znamená, že môžu vydržať až 15 rokov.


 

Jas

Jas žiarovky môže mať zásadný vplyv na vzhľad interiéru. V prípade LED žiaroviek sa jas nemeria vo wattoch, ale v lúmenoch. Chcete vedieť, akú úroveň jasu treba zvoliť do jednotlivých miestností?

 

Počet kelvinov

Teplota farby svetla v kelvinoch udáva teplo svetla produkovaného žiarovkou. LED žiarovky sa často považujú za veľmi jasné, ale ak majú správny počet kelvinov, nemusí tomu tak byť. Správne teplé náladové osvetlenie okrem toho spríjemní interiér.


Koľko energie ušetrím s LED osvetlením?

 

Aby ste zistili výšku úspory, pozrime sa na to, koľko energie môžete ušetriť, keď vymeníte žiarovky vo všetkých svetlách v obývačke za LED. Výpočet je založený na nasledujúcich svetlách alebo svietidlách v obývacej izbe (energetický štítok je uvedený v zátvorkách):

 

 • 1 x stropné svietidlo (A)
 • 2 x nástenné svietidlá (E)
 • 1 x stolná lampa (C)
 • 1 x stojaca lampa (D)
 • Osvetlenie v (televíznej) skrinke (F) (pomocou LED pásikov, ktoré sú zvyčajne energeticky úsporné a možné len s kompaktnou LED technológiou)

 

  Halogénové žiarovky LED
Spotreba energie za deň 2,7 kWh 0,42 kWh
Spotreba energie za rok 985,5 kWh 152,3 kWh
Náklady za rok* €13907,40

€2163,28

 

*Vypočítané na základe priemernej ceny za kWh vo výške 14,11 Kč (stav k augustu 2022 v Holandsku) a priemernej dĺžky používania 6 hodín denne.

emico-featured

Watt verzus lúmen

Jas svetla sa kedysi vyjadroval vo wattoch. V súčasnosti vám o jase žiarovky veľa nenapovie a je nutné pozrieť sa aj na počet lúmenov žiarovky (uvádza sa na obale). Pri prechode z halogénových alebo klasických žiaroviek na LED osvetlenie si pozrite našu porovnávaciu tabuľku:

 

Príkon Svetelný výkon
15 wattov 100 až 150 lumen
25 wattov 200 až 300 lumen
40 wattov 400 až 500 lumen
60 wattov 700 až 800 lumen
75 wattov 900 až 1000 lumen
100 wattov viac ako 1300 lumen

 

Ak chcete ambientné osvetlenie, použite žiarovky do 200 lúmenov. V obytných priestoroch sa často používajú žiarovky s 300 až 500 lúmenmi. Žiarovky s výkonom nad 500 lúmenov sa zvyčajne považujú za veľmi jasné. Často sa používajú v garážach, pivniciach a kúpeľniach či toaletách.


Výhody LED žiaroviek

 

Ešte váhate? Pozrite si náš praktický zoznam všetkých výhod LED žiaroviek:

 • LED žiarovky spotrebujú menej energie, čo výrazne zníži náklady za energiu,
 • LED žiarovky majú dlhšiu životnosť (vydržia viac ako 15x dlhšie ako halogénové žiarovky),
 • LED žiarovky sa nezohrievajú, vďaka čomu predstavujú menšie nebezpečenstvo požiaru,
 • Sú dostupné v rôznych farbách a jasoch,
 • LED žiarovky sú stmievateľné, vďaka čomu v miestnosti vytvoríte príjemnú atmosféru,
 • LED žiarovky sú vhodné pre všetky typy svietidiel,
 • LED žiarovky možno použiť ako inteligentné svetlo, a preto ich môžete ovládať pomocou aplikácie alebo diaľkového ovládača.