10 % EXTRA zľava na všetko* >
block 1

Watt je výkon žiarovky

 

 Až donedávna bol výkon žiarovky definovaný jeho príkonom (wattov), ​​v dnešnej dobe však uvidíte, že LED balíčky budú zobrazovať aj lúmeny a volty. Ale aký je medzi nimi rozdiel? Odpovieme na všetky tieto otázky a ešte oveľa viac!

Nakupovať

Watt verzus Lúmen

Príkon žiarovky je množstvo energie/sily, ktoré žiarovka spotrebuje, a lúmen je jednotka množstva svetla/jasu produkovaného svetelným zdrojom. Lúmen je vlastne lepší spôsob, ako zistiť, aká jasná žiarovka v skutočnosti je, pretože označuje intenzitu svetla a výkon konkrétnej žiarovky, zatiaľ čo watt označuje iba energetickú spotrebu žiarovky. Čím vyšší je lúmenový výstup, tým svieti žiarovka jasnejšie, a preto je teraz pri indikácii jasu lúmen na čele žiaroviek a svetelných zdrojov. Preto je potrebné venovať viac pozornosti lúmenom než wattom!

block 4

LED a príkon

Watty nie je možné previesť na lúmen, je nemožné, jedná sa o dve úplne odlišné meracie jednotky. Predtým sa uvádzalo, že vyšší príkon vyžaruje viac svetla, to však už neplatí, takže teraz vidíte, že niektoré žiarovky LED, ktoré majú svetlá s nízkym príkonom, môžu dosahovať rovnako vysokú svietivosť. Preto je teraz najlepšie pozrieť sa skôr na lúmenový výkon svetelného zdroja ako na výkon.


Čo je to napätie?

Napätie alebo Volt označuje elektrické napätie žiarovky. Hlavné napájanie v britských domácnostiach je zvyčajne štandardné 230V, takmer všetky lampy budú fungovať s týmto štandardným napätím. Existujú však výnimky, napríklad niektoré zapustené svetlá sú na 12V. Ak chcete previesť vysoké napätie (z 230 V) na nižšie napätie (na 12V), budete potrebovať transformátor. Transformátor zabezpečí, že sa energia prevedie z 230 na 12 V, príkladom transformátora je nabíjačka pre váš mobilný telefón alebo adaptér vo vašom notebooku.

Je dôležité mať na pamäti nasledovné: Rozdiel medzi 12V a 230V, nižšie uvádzame výhody a nevýhody. Výhodou 12V žiaroviek je, že vydržia dlhšie, pretože pracujú na nízkom/menšom napätí, nevýhodou je, že bude fungovať iba s transformátorom. Výhody žiarovky 230 V sú, že nie je potrebný transformátor a je možné ju inštalovať priamo do elektrickej siete a do 230 V je možné prepojiť takmer všetky žiarovky.

 
emico-featured