Teraz: 20 € EXTRA zľava >
block 1

Čo sú klasifikácie IP?

 

 Na osvetlení často vidíte hodnotu IP, ale čo táto hodnota alebo klasifikácia vlastne znamená? IP je skratka pre označenie Ingress Protection alebo hodnotenie medzinárodnej ochrany. Prvé číslo označuje stupeň ochrany proti pevným látkam a druhé číslo označuje ochranu pred vlhkosťou a prachom. Zvyčajne pre interiérové ​​svetlá, ako je závesné svietidlo do vašej obývačky, stropné svietidlo v spálni alebo zapustené bodové svietidlo na chodbe nepotrebujete osobitnú ochranu, pretože majú krytie IP20 a postačujú na ochranu pred prachom. Pokiaľ však ide o kúpeľne a akékoľvek vonkajšie osvetlenie, to je iný príbeh, pretože voda a elektrina sa nemôžu miešať. Pre tieto typy oblastí teda potrebujete vyššiu hodnotu IP, čím vyššia je klasifikácia IP, tým viac je osvetlenie odolné voči vlhkosti a vode.


IP klasifikácia žiaroviek

Nasledujúca klasifikácia IP je najbežnejšia v rámci osvetlenia:

  • IP20: Prachotesný
  • IP21: Odolný proti kvapkám (nemôže byť v priamom kontakte s vodou)
  • IP23: Odolný proti mrholeniu (nemôže byť v priamom kontakte s vodou)
  • IP44: Odolný proti striekajúcej vode (vhodný pre kúpeľne a interiéry, ktoré sú zakryté)
  • IP54: Odolný proti striekajúcej vode a prachu (vhodný pre kúpeľne a interiéry, ktoré sú zakryté)
  • IP65: Odolný proti prachu a chránený proti prúdu vody s nízkym tlakom
  • IP67: Odolný proti prachu a chránený proti pôsobeniu ponorenia do 1 m alebo do 30 minút.
  • IP68: Kompletné odolný voči prachu a vode (chránený proti dlhému ponoreniu)

Pokiaľ ide o klasifikáciu IP pre exteriérové alebo kúpeľňové použitie, je rozdelená do zón, kde každé svetlo bude vyžadovať inú hodnotu IP.

block 7


V kúpeľni je potrebná minimálna hodnota IP

Zóna 1 je vaňou a sprchovacím kútom v kúpeľni. Táto oblasť vyžaduje vyššiu hodnotu IP, pretože je tu veľa vlhkosti a vody, pred ktorými je potrebné chrániť svetlo, a preto je potrebný zdroj IP65 a vyšší so žiarovkou 12V. Svetlá musia byť namontované najmenej 225 cm od spodnej časti vane alebo sprchy.

Zóna 2

Zóna 2 je umývadlom a toaleta v kúpeľni alebo v uzavretých sprchovacích jednotkách. Táto oblasť nevyžaduje vysokú hodnotu IP, pretože pri používaní nedochádza k priamemu kontaktu s vodou, preto platí IP44 a akékoľvek svetlá je potrebné namontovať 60 cm od zóny 1.

IP waarden badkamer

Zóna 3

Zóna 3 je oblasť okolo kúpeľne, kde sa vyskytuje vlhkosť. Táto oblasť nemá žiadny priamy kontakt s vodou okrem prípadov, keď dôjde ku kondenzácii, preto je požadovaná minimálna hodnota IP IP21.Zóna 2

Zóna 2 pre vonkajšie osvetlenie je tam, kde je svetlo namontované v oblasti, kde nie je lampa priamo vystavená vonkajším prvkom. Tieto sú namontované v oblasti, kde sa nachádza horná strecha alebo konštrukcia, ktorá poskytuje prístrešie zhora. Tieto oblasti ako napríklad vaša veranda s hornou strechou, prístrešky alebo garáže s podhľadmi si vyžadujú minimálnu hodnotu IP IP44.

IP waarden tuin

Zóna 3

Zóna 3 pre vonkajšie osvetlenie je oblasť, kde je lampa úplne chránená pred vonkajšími prvkami. Pre takto pokryté strechy alebo veľké podhľady, neexponovaný balkón alebo veranda, kde je lampa úplne chránená pred akoukoľvek formou priameho kontaktu s vodou alebo poveternostnými vplyvmi, sa vyžaduje minimálna hodnota IP IP23.

emico-featured

Obľúbené kúpeľňové svietidlá